Türkiye, Züccaciye ve Mutfak Gereçleri Sektöründe İddialı Konumda - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Ekonomi

Türkiye, Züccaciye ve Mutfak Gereçleri Sektöründe İddialı Konumda

Türkiye, Züccaciye ve Mutfak Gereçleri Sektöründe İddialı Konumda
Yayınlama: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 6.395
A+
A-

Metal döküm ve metal gereçler üretiminde dünyanın sayılı üreticilerinden biri haline gelen Türkiye, iddiasını güçlendiriyor.

Global pek çok otomotiv ve endüstri firmasının çözüm ortağı olan Akmaş Metal Sanayi, ‘Febern’ markası ile mutfak gereçleri sektörüne adım attı. 30 yıldır alüminyum kalıp ve döküm sektöründe faaliyet gösteren firma, sektöründe bazı yıllar ihracat şampiyonu olarak varlık gösteriyor.

Perakende sektöründe kendi markaları ile yurt içi ve global pazarlarda tanınmış bir marka olmak için yola çıktıklarını belirten Febern Genel Müdürü Furkan Arslan şöyle devam etti: “1993 yılında başlayan hikayemiz pek çok başarıyı barındırıyor. Alüminyum döküm endüstrisinde herkesin yakından tanıdığı global otomotiv ve endüstri markalarının tedarikçisi konumundayız. Üstün Ar-Ge ve üretim yeteneklerimiz sayesinde tercih edilmeye devam ediyoruz. 2022 yılında aldığımız bir karar neticesinde mutfak gereçleri ve aydınlatma sektörlerinde kendi markalarımızı oluşturmaya karar verdik. Öncelik olarak ‘Febern’ markası ile tava ve tencere ürünlerinin üretimine başladık. Tamamen kendi ekibimizle özgün tasarım premium üretim gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi markalaşma çalışmalarımızla birlikte ihracat çalışmalarımızı da hızlandırdık. Mutfak gereçlerinin yanı sıra aydınlatma gereçleri üretimine de başlayacağız. Bu alanda da Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor.”

“Markalaşma ile fırsatları yakalayacağız”

2023 yılında Türkiye’nin 6.5 milyar dolara yaklaşan züccaciye ihracatı ile dünyada 9uncu sırada yer aldığını vurgulayan Furkan Arslan şunları söyledi: “Ülke olarak her kalitede her ihtiyaca yönelik ürünleri hızla global pazarlara sunabilme yeteneğine sahibiz. Tek eksiğimiz global markalara sahip olmayışımız. Bu eksikliğimizi kapatmak, katma değerimizi arttırmak en büyük hedeflerimizden biri. Züccaciye ihracatımız son 10 yılda %53.8 artarken ithalatımız ise %9.7 azaldı. Dünya züccaciye ihracatından aldığımız pay ise henüz %2 civarında. Bu tabloya bakınca çok kıymetli fırsatların ülkemizi beklediğini kolaylıkla görebiliyoruz.”

Lojistik Avantaj Daha Fazla Gündemde

Çin, züccaciye sektöründe halen en büyük oyuncu. Pazardaki payı %52.2 olmasına karşın son dönemde yaşanan lojistik sorunlar nedeniyle ihracatında önemli sorunlar yaşıyor. Yine Çin’de üretim sektörlerinde artan maliyetler önümüzdeki süreçte pek çok alanda pazar payı kaybedeceğini gösteriyor.

Lojistik avantaja sahip olduğumuz Avrupa Birliği ve bölge ülkelerinin kalite ve çevre standartlarına hızla uyum sağlayabildiklerini belirten Furkan Arslan sözlerini şöyle tamamladı: “Resmi olarak AB üyesi ülke olmasak da üretiminin %98’ini ihraç eden bir firma olarak AB’nin bir parçasıyız. Avrupa ülkelerindeki trendleri, yasal düzenlemeleri, regülasyonları çok yakından takip ediyoruz. Ayrıca uluslararası lojistik ağı savaş gibi nedenlerle önemli sorunlar yaşıyor. Kalitemizden taviz vermeden zamanında teslimatlar ile kısa sürede pazar payımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağımızdan eminiz.”Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024