"Fatih Ve Fetih" Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Eğitim

"Fatih Ve Fetih" Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

"Fatih Ve Fetih" Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
Yayınlama: 29 Mayıs 2024 Çarşamba - 1.874
A+
A-

Eskişehir Öğretmen Akademileri kapsamında İstanbul'un Fethi'nin 571. Yıl Dönümü münasebetiyle düzenlenen "Fatih ve Fetih" adlı söyleşide Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Haşim Şahin, öğretmenlerimiz ile bir araya geldi.

Söyleşide, İstanbul'un Bizans için öneminden bahsedilerek, İstanbul'un Osmanlı, İslam Dünyası ve Avrupa için öneminden, İstanbul'un Türkler tarafından kaç kere kuşatıldığına, Fatih Sultan Mehmet'in fetih taktiklerine, hazırlıklarına, Bizans'ın kuşatma için yaptığı hazırlıklara, İstanbul'un fethinin sonuçlarına ve etkilerine değinildi.

 "571 yıl önce Efendimizin övgüsüne mazhar olmak için üstün bir deha örneği sergileyerek bu kadim şehri fetheden Fatih Sultan Mehmet sadece şehri değil şehirdeki insanların gönüllerini de adaleti, istikrarı, hoşgörüyü şehre hâkim kılarak kazanmıştır." diyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Sinan Aydın, teşriflerinden ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Sn. Haşim Şahin'e teşekkür etti.Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024