Rektör Erdal, Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği Genel Kurul Toplantısı’na katıldı - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Eğitim

Rektör Erdal, Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği Genel Kurul Toplantısı’na katıldı

Rektör Erdal, Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği Genel Kurul Toplantısı’na katıldı
Yayınlama: 24 Mayıs 2024 Cuma - 1.702
A+
A-

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Bakü’de Azerbaycan İktisat Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği 7. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Türk dünyasında yükseköğretimin daha verimli ve etkin yürütülmesi için faaliyetler yürüten Türk Üniversiteler Birliği’nin (TÜRKÜNİB) 7. Genel Kurulu Toplantısı’na Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerinden üniversite rektörleri ve akademisyenler katıldı. Gerçekleşen toplantıda 60 yeni üye birliğe kabul edilirken üye sayısı da 109’a ulaşmış oldu.

Rektör Erdal: “Türk Dünyası coğrafyasıyla eğitim alanı başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda da önemli çalışmalar, iş birlikleri yürütüyoruz”

Toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal toplantıda TDT Türk Üniversiteler Birliği’nin önemini hatırlatarak şunları söyledi: “TÜRKÜNİB’in ne denli anlamlı olduğu ve Türk Üniversiteleri açısından taşıdığı büyük potansiyelin  ve önemin farkında olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün burada birliğe üye olan paydaşlarımızla bir araya geldik; hem birlik açısından hem de ikili ilişkiler bakımından bilgi alışverişi gerçekleştirdik, yeni hangi projeleri hayata geçirebiliriz bunları ele aldık. Üye sayımız hızla artıyor ve birliğin gücü ve kurumsal yapısı da genişliyor. Anadolu Üniversitesi olarak uluslararasılaşma vizyonumuzun bir gereği olarak özellikle Orta Asya Programları ile Türk Dünyası coğrafyasının tamamına ulaşmak için önemli iş birliklerine imza atmaya devam ediyoruz.  Türk Dünyası coğrafyasıyla eğitim alanı başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda da önemli çalışmalar, iş birlikleri yürütmek için çok verimli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Anadolu Üniversitesi olarak bugüne kadar milyonlarca insanımızın yükseköğretim hayallerine ortak olduk. Başlattığımız Orta Asya açılımı ile Azerbaycan’dan sonra Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’daki soydaşlarımıza da nitelikli yükseköğretim hizmetlerini sunmaya başladık. Projelerimiz, iş birliklerimiz ve ilişkilerimiz, Yunus Emre’nin dediği gibi “gelin tanış olalım işi kolay kılalım” felsefesiyle artarak devam edecek.”

 Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024