Avrupa Ziyaretleri, Bilim ve Teknoloji Alanında Yeni Kapılar Aralıyor - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Eğitim

Avrupa Ziyaretleri, Bilim ve Teknoloji Alanında Yeni Kapılar Aralıyor

Avrupa Ziyaretleri, Bilim ve Teknoloji Alanında Yeni Kapılar Aralıyor
Yayınlama: 3 Mart 2024 Pazar - 2.305
A+
A-

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Avrupa Birliği'nin The Instrument for Pre-accession Assistance (IPA) programı çerçevesindeki ESTÜ Prototip Merkezi projesi kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerle, uluslararası alanda etkileşimini artırma ve iş birliklerini güçlendirme hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Onur KAYA, ESTÜ Prototip Merkezi Operasyon Koordinasyon Birimi Yöneticisi Prof. Dr. Sayın Tahir Hikmet KARAKOÇ öncülüğündeki ESTÜ Heyeti, çeşitli araştırma, inovasyon ve kuluçka merkezleri ile görüşmeler yaparak ESTÜ Prototip Merkezi ve Eskişehir Teknik Üniversitesinin genel tanıtımını gerçekleştirdi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN yapılan ziyaretlerle ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Bu kapsamlı ziyaretler dizisi, uluslararası alanda güçlü bir ağ kurma ve bilgi alışverişi imkânı sağlamanın yanı sıra, Üniversitemizin öğrenci ve akademisyenleri için önemli bir öğrenme deneyimi sundu. Bu ziyaretler, Üniversitemizin sadece bilimsel araştırmalarda değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal etkileşimde de önemli bir aktör olarak varlığını sürdürmesine katkı sağladı. Gelecekteki projeler ve işbirlikleri için oldukça önemli olan bu görüşmelerin, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin uluslararası alandaki etkileşimini daha da artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu düşünmekteyiz.”

AB Projeleri için İş Birliği Olanakları Konuşuldu

Amsterdam University of Applied Sciences (AUAS) ziyaretinde Prof. Dr. Sayın Konstantinos STAMOULIS başkanlığındaki ekip ile gerçekleştirilen toplantılar, iki kurum arasında stratejik iş birliklerinin temellerini atmaya yönelik önemli adımlar içerdi. MoU anlaşmaları girişimleri, Erasmus anlaşmaları, proje planlamaları, AB projeleri için iş birliği olanakları gibi geniş bir yelpazede ele alınan konularla ilgili detaylı görüşmeler yapıldı. Ayrıca ortak akademik çalışma ve sempozyum organizasyonu gibi geleceğe dönük potansiyel projeler de masaya yatırıldı.

Amsterdam Başkonsolosluğu'na Ziyaret

Eskişehir Teknik Üniversitesi Heyeti, Amsterdam Başkonsolosluğu'nu ziyaret ederek Türkiye-Hollanda arasındaki bilim ve eğitim iş birliklerini güçlendirme konusunda görüşmelerde bulundu. Konsolosluk ziyareti, iki ülke arasında potansiyel iş birlikleri ve öğrenci değişim programları konularında yeni fırsatları değerlendirmeye yönelik önemli bir adım oldu. Ayrıca, bilim diplomasisi alanında daha etkin bir rol oynamak amacıyla yapılacak olası projeler ele alındı.

Örnek Prototip ve Kuluçka Merkezleri ile Görüşmeler Yapıldı

Eindhoven University of Technology (TU/e) ve Equipment & Prototype Center (EPC) ziyaretinde, EPC Genel Müdürü Sayın Wim PETERS ile yapılan görüşmeler, sağlık, enerji ve mobilite alanlarında yapılan çalışmaların yanı sıra, EPC'nin genel işleyişine dair kapsamlı bir anlayış sundu. EPC'nin tesis gezisi ile örnek uygulamalara dair görsel ve somut bir deneyim edinildi ve gelecekteki projelerle ilgili görüşmeler yapıldı.

Advanced Engineering Center [𝗔𝟲𝗞]  ve Tech Education Center [𝗘𝟲𝗞] CEO'su Sayın Abd-Samad HABBACHI ile yapılan görüşmelerde, bu merkezlerin başarı hikâyeleri ve organizasyon yapıları detaylı bir şekilde anlatıldı. A6K ve E6K'nin başarıları, üniversite için örnek teşkil ederken, Charleroi şehrinin tarihine dair yapılan paylaşımlar, kurumların sadece teknolojik değil, aynı zamanda sosyal bir misyon taşıdığını gösterdi. Bu ziyaretlerde, ileri teknoloji ve eğitim alanlarında öncü kurumlarla yapılabilecek olası iş birlikleri konusunda yol haritası oluşturuldu.

Charleroi'de bulunan CETIC (Centre d'Excellence en Technologies de l'Information et de la Communication) ziyaretinde, Sayın Stéphane MOUTON ve ekibiyle gerçekleşen toplantılarda, bilgi teknolojileri ve iletişim konusundaki uzmanlıkların yanı sıra, CETIC'in toplum için önemli projelerde nasıl rol aldığı detaylı bir şekilde incelendi. Bu ziyarette, özellikle Big Data, Cloud Computing, IoT gibi alanlarda CETIC'in öne çıkan başarıları ve üniversitenin bu alanlardaki çalışmaları üzerinde görüşmeler yapıldı.

ESTÜ Heyeti tarafından Amsterdam, Eindhoven ve Brüksel'deki ESTÜ Prototip Merkezi'ne model teşkil edebilecek kuluçka merkezleri de ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde kuluçka merkezlerinin organizasyon yapısı, işleyişi ve sistematiği hakkında detaylı bilgiler edinildi.

Brüksel Türk Büyükelçiliği'ne Ziyaret

Eskişehir Teknik Üniversitesi Heyeti, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Türk Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek Türkiye-Belçika arasındaki akademik işbirliklerini ve projelerini değerlendirdi. Büyükelçilik ziyareti, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin Belçika'daki üniversitelerle potansiyel ortaklıkları ve proje işbirliklerini güçlendirmek adına taşıdığı kararlılığı vurguladı. Ayrıca, özellikle enerji, çevre ve mühendislik alanlarında ortak projeler geliştirme fırsatları ele alındı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel Temsilciliği ile İş Birlikleri Konuşuldu

Son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel Temsilciliği ziyareti, TOBB'un ülke ekonomisine ve iş dünyasına katkılarına dair önemli bir değerlendirme fırsatı sundu. Türkiye'nin AB'deki görünürlük faaliyetleri üzerine değerlendirmeler yapılan bu ziyarette, Türkiye'nin Brüksel'deki temsilciliği ile gelecekte gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ve projeler konusunda görüşmeler yapıldı.Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024