Kızılay’ın 2024 Kurban Vekalet Bedelleri Belli Oldu - Eskişehir Balyoz Haber

Eskişehir Yaşam

Kızılay’ın 2024 Kurban Vekalet Bedelleri Belli Oldu

Kızılay’ın 2024 Kurban Vekalet Bedelleri Belli Oldu
Yayınlama: 14 Mayıs 2024 Salı - 7.438
A+
A-

KURBAN ETLERİNDEN DEPREM BÖLGESİ VE GAZZE’YE GÖNDERİLMEK ÜZERE KAVURMA KONSERVELERİ YAPILACAK. 

Türk Kızılay, Kurban Bayramı'nın manevi zenginliğini ve bereketini, vekâletle kurban kesim kampanyası aracılığıyla sofralara taşıyor. Bu yıl da "Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye" sloganıyla hayırseverlere seslenen Kızılay, vekâlet bedellerini de duyurdu. Kızılay Kurban Modeli sayesinde, Et ve Süt Kurumu başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin iş birliğiyle hazırlanan kavurma konserveleriyle milyonlara yardım elini uzatmayı planlayan Kızılay, Gazze’deki mağdurlar için de aynı konservelerden hazırlayacak. Kızılay, Deprem bölgesi ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine yapacağı dağıtımlardan arta kalan konserveleri de tüm Türkiye’ye yayılan aşevlerinde sıcak yemek yapmak için kullanacak. 

Bu yıl Türkiye, Gazze ve 19 ülkedeki ihtiyaç sahipleri için toplam 130 bine yakın vekaletle kurban kesmeyi hedefleyen Kızılay, Gazze’deki çatışma mağdurlarına yönelik de ayrı planlama yaptı. Et ve Süt Kurumu başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin iş birliğiyle kesilip konserve yapılacak kurbanlardan elde edilecek kavurma konserveleri “iyilik gemileri” vasıtasıyla Gazze’ye de gönderilecek. Kızılay’ın bir başka önceliği de Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği afetzedeler olacak. Kavurma konservelerinin ağırlıklı bölümü deprem bölgesindeki ailelere dağıtılacak. Kızılay, kurban paylarından ülke genelindeki aşevlerinde ise sıcak yemek yapacak. 

Kurban Hisse Bedeli Yurt içi ve Gazze için 11.750 TL, Yurt dışı için 4.300 TL

Et ve Süt Kurumu ile iş birliği yapan Kızılay, 2024 yılı kurban hissesi bedellerini yurt içini ve Gazze adına kestirmek isteyen vatandaşlar için de 11.750 TL olarak belirledi. Kızılay’ın vekaletle kurban keseceği diğer ülkeler için ise vekalet ücreti 4.300 TL olarak belirlendi. Yurt dışında yaşayan ve hisse bedelini döviz cinsinden ödemek isteyenler ise Türkiye ve Gazze için 1 hisse karşılığı 370 Amerikan Doları veya 345 Euro, diğer ülkeler için de 135 Dolar veya 125 Euro bedel ödeyerek vekâlet verebilecek. 

Kavurma Konserveleri Gazze’deki Mağdurların Sofrasına da Aş Olacak

Kızılay 2024 Kurban Kampanyasıyla da milyonlara Kurban Bayramı sevinci yaşatılacağını vurgulayan Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Bu yıl gerçekleştireceğimiz kurban kampanyamıza alacağımız vekaletlerle yaklaşık 3.8 milyon ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketini taşıyacağız. Et ve Süt Kurumu ve Türkiye’nin en büyük tedarikçileri ile iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz ve örnek olan uygulamamız Kurbanda Kızılay Modelinin sonucu olan kavurma konservelerinin yurt içinin yanı sıra Gazze’deki çatışma mağdurlarının sofralarına da aş olmasını sağlayacağız. Gazze’deki şartlar çok zorlayıcı. Gazzeliler evlerinden uzakta yaşam mücadelesi veriyor. Bölgedeki ekiplerimizle yardımsever milletimizin bağışlarını aralıksız ulaştırmaya devam ediyoruz. Ancak bu günlerde yardımların geçişiyle ilgili aksamalar yaşanıyor. Bu tür sorunların yaşanmaya devam edeceğini, bölgede uygun koşullar olmadığını ve sadece bayramda değil yıl boyunca et ihtiyacının karşılanması için kavurma konservesi çözümünü ortaya koyduk. Türkiye’de hazırlayacağımız kavurma konservelerini İyilik Gemilerimizle bölgeye ulaştıracağız. diye konuştu.

Dünyanın Farklı Coğrafyalarında Kurban Sevinci

Türkiye ve Gazze’nin yanı sıra milletimizin merhamet elinin sınırları aşarak farklı bölgelere de uzanmasını sağlayacak olan Kızılay, 2024 Kurban kampanyası kapsamında yurt dışında aralarında Balkanlar’da Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Asya’da Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan, Ortadoğu’da Irak, Suriye, Yemen, Afrika’da ise Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso olmak üzere 19 ülkede vekâletle alınan kurbanların kesimlerini yapılacak. Kızılay, kesimlerden sonra hazırlayacağı kurban paylarını, uzmanları aracılığıyla anlık olarak belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Kurban Vekâleti Kızılay’a Nasıl Verilir?

Kızılay’a vereceği kurban vekâletleriyle gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmanın huzurunu yaşamak isteyen hayırseverler vekâletlerini, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları, internet bankacılığı, www.kizilay.org.tr, mobil uygulama, fast/eft/havale ile hesap numaralarına, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verebiliyorlar.Gönderen: journalBir Yorum Yazın
Bu habere yorumlar
Copyright © 2024